Merhaba

13.12.2015 tarihinde yayınlandı, 735 kez okundu

Merhaba,

Bundan sonra bu köşede engelliler ile ilgili hak ve hizmetlerle ilgili bilgileri sizlerle paylaşacağım. Hedefimiz engelli kişinin ayrımcılığa uğramadan insan hak ve temel özgürlüklerinden tam ve eşit şekilde yararlanması ve topluma tam ve etkin bir şekilde katılmasının sağlanması için katkı sağlamak olacaktır.

Öncelikle engelli tanımlamasını yapalım. Engelli; doğuştan veya sonradan herhangi bir nedenle bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yeteneklerini çeşitli derecelerde kaybetmesi nedeniyle toplumsal yaşama uyum sağlama ve günlük gereksinimlerini karşılama güçlükleri olan, korunma, bakım, rehabilitasyon, danışmanlık ve destek hizmetlerine ihtiyaç duyan kişidir.

2002 Türkiye Engelliler Araştırması'na göre nüfusumuzun %12,29'u engellidir. Engellilere sağlanan hak ve hizmetlerden yararlanabilmek için engellilik durumunun ve engel oranının belirtildiği sağlık kurulu raporu alınması gerekmektedir. Yaşlılık; her insanda farklı hızda seyreden bireysel bir süreç olup; insan hayatında 65 ve üzeri yaş olarak kabul edilen biyolojik, fizyolojik, duygusal ve fonksiyonel yeteneklerinin azalmasıyla kendini belli eden bir dönemdir.

Sosyal, yapısal ve sağlık sorunlarından en çok engelli yaşlılar etkilenmektedir. Toplumda yaşlıların sayısı ile beraber engelli yaşlıların sayısında da bir artış olmaktadır. 2002 yılında yapılan “Türkiye Engelliler Araştırması 2002” nin sonuçlarına göre; Türkiye'de engellilerin %26,94'ü 60 ve üzeri yaş grubundadır.

Hak ve hizmetlerle ilgili bilgileri buradan sizleri haberdar etmeye çalışacağız.

Engelsiz Yeni Türkiye dileklerimle…

Ayhan METİN

Engelli Hakları ve Erişilebilirlik İzleme Denetleme Derneği Başkanı

ayhanmetin@gmail.com


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Ayhan Metin
ayhanmetin@gmail.com
Son Makaleleri

Tüm Makaleleri
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS