Yeni Maaşlar Ne Zaman Belli Olacak! Memurun Gözü O Tarihte

28.11.2015 15:13:38 tarihinde eklendi, 742 kez okundu
Devlet memurlarının 15 Ocak 2016 tarihinde alacakları zamlı maaşların net miktarı ne zaman kesinleşecek? Memurlar 15 Ocak´ta ne kadar maaş alacak... İşte cevabı...

Yeni Maaşlar Ne Zaman Belli Olacak! Memurun Gözü O Tarihte

Devlet memurlarının 15 Ocak 2016 tarihinde alacakları zamlı maaşların net miktarı ne zaman kesinleşecek? Memurlar 15 Ocak'ta ne kadar maaş alacak... İşte cevabı...

 

2016 yılının ilk altı ayı için Devlet memurlarının aylık ücretlerine %6 oranında zam yapılacağı, bu yıl imzalanan Toplu Sözleşme ile kararlaştırılmıştı. Ancak, Devlet memurlarının maaşlarına bu zam dışında da artış gelecek. Devlet memurları, 15 Ocak 2016 tarihinde zamlı aylık alacak. Peki memurların net maaş miktarları ne zaman belli olacak?

Asgari ücret zammı memur maaşlarını da etkileyecek. Asgari ücretteki artış miktarı fazla olması, Devlet memurlarının aylık net maaşlarının da daha fazla artması anlamına geliyor.

İŞTE MAAŞLARIN KESİNLEŞECEĞİ TARİH!

1 Ocak 2016 tarihinden geçerli olacak brüt asgari ücretin ne kadar olacağına, Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından Aralık ayının ikinci yarısında karar verilmesi bekleniyor.

2015 yılsonu enflasyon artış oranı memur maaşlarını da etkileyecek. 2015 yılına ait 12 aylık enflasyon oranının ne kadar gerçekleşmiş olacağı, TUİK tarafından 4 Ocak 2016 Pazartesi günü açıklanacak. Bu itibarla, Devlet memurlarının 15 Ocak 2016 tarihinde alacakları zamlı net maaş miktarları da 4 Ocak 2016 tarihinde kesinlik kazanmış olacak.

ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ NE KADAR OLACAK?

Devlet memurlarının aylık maaşları hesaplanırken; aylık brüt ücretlerinden kesilecek Gelir Vergisi miktarı belirlendikten sonra, eş ve çocuk durumlarına göre değişen oranlar esas alınarak belirlenen asgari geçim indirimi tutarı, hesaplanan Gelir Vergisi miktarından indirilmektedir. İlgili memurun aylık net maaşı, bu indirim miktarında artmaktadır.

Devlet memurları hakkında uygulanacak Asgari Geçim İndirimi miktarları ise, ilgili mali yılbaşında geçerli olan brüt asgari ücret miktarına göre belirlenmektedir.

Bu yıl imzalanan Toplu Sözleşme hükümlerine göre, kamu görevlilerine ve emeklilerine 2015 yılı için verilen %3+%4,76 oranındaki maaş zammının kümülatif toplamının, 2015 yıl sonu enflasyon artış oranının altında kalması halinde, aradaki fark 1 Ocak 2016 tarihinden geçerli olarak maaşlara zam şeklinde yansıtılacak.

2015 yılında maaşlara kümülatif olarak; [3+4,76+(3x4,76/100)]/100= %7,90 zam yapıldı. Buna göre, 2015 yılsonu enflasyon rakamlarına göre Devlet memurlarına ilave maaş zammı yapılabilmesi için enflasyonun %7,90’ın üzerinde çıkması gerekiyor.

 

 


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS