Anne-babalarına ´seslerini duyurmak´ istiyorlar

18.12.2015 15:46:07 tarihinde eklendi, 771 kez okundu
Isparta´da işitme ve konuşma engelli çiftin ikizleri, işaret diliyle anlaştıkları ebeveynleri ile konuşarak iletişim kurmanın özlemini çekiyor.

ISPARTA

Isparta'da işitme ve konuşma engelli çiftin ikizlerinin en büyük dileği, seslerini bir gün ebeveynlerine duyurmak.

Isparta'da yaşayan doğuştan işitme engelli Veli Canbozkurt, 10 yıl önce kendisi gibi işitme ve konuşma engelli Nurgül Canbozkurt ile tanıştı. Çift, kısa süre sonra evlenmeye karar verdi.

Ailelerinin desteği ile dünya evine giren çiftin hayatı, 2 yıl sonra ikiz kızlarının dünyaya gelmesiyle değişti. "Selen" ve "Ceren" adlarını verdikleri kızlarını zor şartlar altında büyüten çift, çocukları ile işaret dili ile iletişim kuruyor.

İkizler, anne-babalarına bazen televizyonda izledikleri haber veya dizi ile ilgili bilgi veriyor, bazen de komşuları ile iletişim kurmalarında yardımcı oluyor. Canbozkurt çiftinin en büyük hayali ise ikizlerin okuyup meslek sahibi olması.

Çiftin 8 yaşındaki kızı Ceren Canbozkurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, işaret dilini anne ve babalarından öğrendiklerini söyledi.

Annesinin zaman zaman kendilerine işaret diliyle ders çalıştırdığını ifade eden Canbozkurt, kız kardeşi ile ebeveynlerine işaret diliyle şarkı söylediklerini anlattı.
İkizlerden Selen Canbozkurt da ebeveynlerinin kendilerini duyamaması ve konuşamamasına çok üzüldüklerini belirterek "Hayatta en çok istediğimiz şey, anne ve babamızın sesimizi duyması" dedi.
İkizleri aracılığıyla AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Veli Canbozkurt ise kızların kendilerine her alanda yardımcı olduğunu kaydederek Ceren ve Selen'in gerektiğinde kendilerine tercümanlık yaptığını belirtti.

Muhabir: Murat Yolcu

Kaynak: aa.com.tr


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS