Obeziteye neden olan etmenleri sıralayan Pehlivan, “Yeterli olmayan fiziksel aktivite, yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, hormonal ve metabolik etmenler, sık aralıklarla çok düşük enerjili Diyetler uygulama, sigara ve Alkol tüketimi, kullanılan bazı ilaçlar (antidepresanlar), doğum sayısı ve doğumlar arası süre gibi birçok etmenin etkisi bulunmaktadır. Sağlıklı bir bireye göre obez bir bireyin hareket süresi ve dinamizmi azalır, uyku verimi düşer ki bunun sonucunda da obezite, kişinin daha gergin ve sürekli yorgun bir bireye dönüşmesine neden olarak yaşam konforu ve hayat süresini ciddi anlamda etkilemektedir” dedi.

OBEZİTE HIZLA ARTIYOR
Gelişen teknolojinin de insanların beslenme alışkanlıklarını olumsuz yönde etkilediğini vurgulayan Prof. Dr. Pehlivan, fiziksel hareketlerin yetersizliği ve çeşitli olumsuz şartların bir araya gelmesiyle ülkemizde ve dünyada obezitenin görülme sıklığının hızlı bir şekilde arttığını belirtti.

Obezite ile mücadelenin aslında, kalp-damar hastalıkları, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, bazı kanser türleri, solunum sistemi hastalıkları, kas-iskelet sistemi hastalıkları gibi birçok hastalıkla da mücadeleyi kapsadığını ifade eden Prof. Dr. Pehlivan, obezite rahatsızlığı olan hastaların sağlıklı diyet ve spor yapmak yerine çareyi Sağlık Bakanlığı tarafından kabul görmeyen zayıflama hapları, zayıflama bantları gibi yöntemlerde aramasının ciddi sağlık problemlerine ve hatta ölümlere yol açabildiğini vurguladı.
Günümüzde cerrahi dışı tedavi yöntemlerinin yüzde 5-8 düzeyinde, cerrahi tedavinin ise yüzde 70-100 arasında başarı oranına sahip olduğunu bildiren Prof. Dr. Mevlüt Pehlivan, “Obezitenin cerrahi tedavisi deneyimli ellerde en kalıcı tedavi yöntemidir” diye belirtti.