Uykusuzluk Kalp Krizini Tetikliyor

13.12.2015 08:22:25 tarihinde eklendi, 613 kez okundu
Normalde hayatımızın üçte biri uykuda geçiyor. Uyku süreleri genetik faktörlerin etkisiyle kişiden kişiye değişmekle birlikte, bu süre 4 – 11 saat arasında değişiyor.

Uykusuzluk Kalp Krizini Tetikliyor

Normalde hayatımızın üçte biri uykuda geçiyor. Uyku süreleri genetik faktörlerin etkisiyle kişiden kişiye değişmekle birlikte, bu süre 4 – 11 saat arasında değişiyor.

 

Ancak maalesef ülkemizde her 3 kişiden biri, çeşitli nedenlerle uykusuz kalıyor.

Hastalık düzeyinde kabul edilen ve “insomnia” olarak adlandırılan uykusuzluk da ülkemizde yüzde 5-6 gibi yüksek bir oranda görülüyor.

Ancak maalesef ülkemizde her 3 kişiden biri, çeşitli nedenlerle uykusuz kalıyor.

Hastalık düzeyinde kabul edilen ve “insomnia” olarak adlandırılan uykusuzluk da ülkemizde yüzde 5-6 gibi yüksek bir oranda görülüyor.

İnsomnia sorunu yaşayanlar; dikkatsizlik, yorgunluk, hata ve kaza yapmaya eğilim, uykululuk hali, baş veya mide ağrısı gibi sorunlar yaşadıkları için yaşam kaliteleri, iş ve sosyal yaşamları ciddi boyutlarda etkilenebiliyor.

Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Murat Aksu, uykusuzluğun ayrıca kalp krizi ve felç gibi hayatı tehdit eden hastalıkları da tetiklediği uyarısında bulunarak, “Bu nedenle uykusuzluğun kronik hale gelmeden tedavi edilmesi çok önemli” diyor.

Kalp krizi ve felce davetiye çıkarıyor

Beynimizin ve çoğu organımızın düzenli çalışabilmesi için yeterli süre ve içerikte uyumamız şart.

Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Murat Aksu, hastalık düzeyinde olan uykusuzluğun yol açtığı en önemli sorunların ise kalp krizi ve felci tetiklemesi olduğunu belirterek şunları söylüyor:

“Uykunun, uyunması gereken süreden daha az olması damarlarımızın yapısını etkiliyor, kalp ve beyin için birtakım olumsuz maddelerin oluşmasına neden oluyor.

Bunun sonucunda da kalp damar ve beyin damar hastalıklarının daha sık oluşmasına neden oluyor.

İnsulin ve iştah hormonlarının salınımı da yine uyku ile ilişkili oluyor. Bu nedenle uykusuzluk obezite ve diyabet gibi metabolik hastalıkların oluşumunu da tetikliyor.

Bunların yanı sıra hafızanın zayıflaması, öğrenme güçlüğü, dikkat ve konsantrasyon eksikliği, sinirlilik, hayal görme, kekeleme, konuşulanları anlayamama ve hayal görme gibi birçok önemli sağlık sorunlarına da yol açabiliyor”

 

“Hastalık düzeyinde uykusuzluk değişik nedenlere bağlı oluşuyor” diyen Prof. Dr. Murat Aksu sözlerine şöyle devam ediyor:

“Aslında gereksinim duyduğumuz uyku süresi genlerimiz tarafından belirleniyor.

Ayrıca uyku-uyanıklık düzenimizin bozuk olması, uyunması gereken zamanlarda başka işlerle uğraşmamız, uyku saatinden önce uykuyu bozan gıdaları tüketmemiz, yatağa bedensel olarak yorgun girmemiz de uykusuzluğa yol açan önemli faktörleri oluşturuyor”

Uykusuzluk hastalığında uyku hijyenine uyulması, uykuyu bozan etkenlerden uzak durulması ve gerekirse ilaç kullanılması, uygulanan tedavileri oluşturuyor.

Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Murat Aksu, bu noktada hekimin önerilerine uymanın çok önemli olduğuna dikkat çekerek, “Örneğin ilaç sadece hekimin önerdiği doz ve sürede kullanılmalı.

Aksi halde tedavinin başarı oranı düştüğü gibi, ilaca bağlı çeşitli yan etkiler de görülebiliyor” diyor.

Uykusuzlukla baş etmenin 8 formülü

Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Murat Aksu, uykusuzlukla baş etmenin yollarını şöyle sıralıyor:

1. Hafta içi ve hafta sonunun yanı sıra tatil günlerinde de, çok özel durumlar dışında, yatma ve kalkma saatleriniz düzenli olmalı.

2.Oturma odasında, kanepede veya televizyon karşısında uyumayın, şekerleme yapmayın. Uyku saatiniz geldiğinde mutlaka yatak odasına gidin ve yatakta uyuyun.

3.Yatakta kitap veya gazete okumayın,televizyon seyretmeyin.

4.Uyumakta güçlük çekiyorsanız yatakta uyku için debelenmeyin. Kendinizi zorlamak yerine yataktan kalkın ve mümkünse başka bir odada 30 dakika kadar, sizi rahatlatacak başka bir şeyle uğraşın. Ardından tekrar yatağa gidin.

5. Yaygın inanışın aksine ne kadar yorgun olursak, o kadar zor uyuruz. Bu nedenle, yorucu fiziksel aktiviteleri uykudan en az 4-5 saat önce sonlandırın.

6.Öğleden sonra içilen kahve, çay ve kafein içeren içecekler uykusuzluğa neden oluyor. Bu etki de 12 saate kadar uzayabiliyor.

Öğle saatinden sonra bu tür içeceklerin tüketimini sınırlandırın.

7. Yatak odanızın, sessiz ve karanlık olması çok önemli. Çünkü uykunun sürmesini sağlayan melatonin hormonunun salınabilmesi için ortam karanlık olmalı.

Bazen bir gece lambası bile bu hormonun salınımını bozabiliyor.

8.Geceyi ne kadar uykusuz geçirirseniz geçirin, ertesi gün uyku saatiniz gelene kadar uyumamanız, uyku uyanıklık ritminin bozulmaması için önemli.

Gündüz birkaç saat uyursanız, bir sonraki gece yine uykuya dalmanız çok zorlaşır.
Bu da uyku-uyanıklık ritminin bozulmasına ve uykusuz gecelerin çoğalmasına yol açar.

 


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS