10 cm’lik Miyom’dan Nasıl Kurtuldu?

13.12.2015 08:20:42 tarihinde eklendi, 675 kez okundu
Özel bir ilaç firmasında bölge müdürü olarak görev alan Nesibe Şafakçılar Keçeci, 10 cm’lik miyom operasyonundan robotik cerrahi ile kurtuldu.

10 cm’lik Miyom’dan Nasıl Kurtuldu?

Özel bir ilaç firmasında bölge müdürü olarak görev alan Nesibe Şafakçılar Keçeci, 10 cm’lik miyom operasyonundan robotik cerrahi ile kurtuldu.

 

Kadınların korkulu rüyası rahim miyomları her zaman belirtilerini göstermemektedir.

Acıbadem Ankara Hastanesi Kadın Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Rana Karayalçın 10 cm’lik miyom teşhisi konulan hastasına uyguladığı robotik cerrahi yöntemini anlattı.

“Miyom boyutları 10 cm’ye ulaştığında daha fazla bulgu verir”

Miyom hastamızın rutin sağlık kontrolleri esnasında tespit edildi. Miyomlar yerleşim yeri ve büyüklüklerine bağlı olarak adet kanamalarının düzensiz ve fazla olması, kasık bölgesinde ağrı ve bası hissi, sık idrar yapma gibi sorunlara neden olabilirler. Miyomlar rahim içi dokuya bası yapıyorlar ise gebe kalmada sorun yaşanabilir. Miyom ile beraber gebe kalındığında düşük, erken doğum, doğum sonrası kanama ve doğumun sezaryen ile yapılması riski artar. Miyomlar geç fark edilirse miyom boyutunun daha da büyümesi nedeniyle belirtilen risklerde de artış olur.

“Da Vinci Robotik Cerrahi sistemi iyileşmenin yanı sıra kozmetik açıdan avantaj sağlıyor”

Son yıllarda ameliyatlarda doktorun en büyük yardımcısı olarak kabul edilen da Vinci Robotik Cerrahi sistemi, iyileşme süresini kısaltmakla kalmıyor aynı zamanda hastalara kozmetik açıdan da avantaj sağlıyor. Cerrahi konsol başındaki doktorun kumanda etmesiyle ameliyatları kolaylaştıran robotik cerrahi sistemi, 3 boyutlu yüksek görüntü kalitesi ve hareket serbestliği sayesinde çok dar ve derin bölgelerdeki cerrahi müdahalelerde hem iz bırakmaması hem de iyileşme süresi açısından üstünlük sağlıyor.

Robotik myomektomi açık cerrahi ile laporoskopik cerrahinin en iyi taraflarını bir araya getirmektedir. Robotikteknoloji sayesinde laporoskopik cerrahi ile gerçekleştiremediğimiz boyutları büyük miyomları, yerleşim yerine bakılmaksızın çıkartmak mümkün olmaktadır. Bu avantajların yanında robotik kolların mükemmel hareket kabiliyeti nedeniyle miyomun en iyi şekilde çıkartılması ve alanın en iyi şekilde kapatılması sağlanır. Kişinin doğurganlığı korunur. Daha az ağrı, daha az kan kaybı, daha küçük yara izi ve günlük yaşama daha kısa sürede dönüş sağlanır.

“Günlük yaşantıma bir hafta içerisinde geri döndüm”

Nesibe Şafakçılar Keçeci operasyon sonrası yaşadıklarını şöyle ifade etti: “Ameliyat öncesi Ankara da detaylı bir araştırma yapıp, hekimiz Rana Hanımın da yönlendirmesi ile Robotik Cerrahide karar kıldım. Her şeyden önce vücutta herhangi bir kesi olmaması nedeniyle ameliyat sonrası psikolojik olarak çok rahattım. Ameliyat sonrasında kısa bir süre içerisinde taburcu olup, günlük yaşantıma 1 hafta içerisinde geri döndüm.”

Miyom boyutları 10 cm ye ulaştığında daha fazla bulgu verir. Bu boyuttaki miyomlar nadiren hiçbir şikayete neden olmadan rutin kontrollerde tespit edildiğini dile getiren Karayalçın ekliyor; “Da Vinci Robotik Cerrahi Sistemi, tüplerinin ucundaki tıkanıklıktan dolayı bebek sahibi olamayan hastalar için de umut vaat ediyor. Bu yöntemle hassas hareketler daha kolay yapılabildiği için, tüp tıkanıklığı nedeniyle hamile kalamayan hastalar tüplerin açılması ile operasyondan sonra bebek sahibi olabiliyor. Bunun yanı sıra daha önce bebek istemedikleri için tüplerini bağlatan hastalarda da bağlı bölge çıkarılıp, tüplerin kalanı birleştirilerek yeniden bebek sahibi olabilmenin yolu açılıyor. Rahim alma ve çikolata kisti ameliyatlarında da cerrahın en büyük yardımcısı oluyor. “

 


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS