Çocuklarda Kepçe Kulak Tedavisi

13.12.2015 08:18:54 tarihinde eklendi, 535 kez okundu
Çocuklarda psikolojik sorun yaratabilen kepçe kulak deformitesi, özellikle ilkokul çağında çocukların alay konusu haline getirdiği büyük bir sorun olarak ebeveynlerin karşına çıkabiliyor.

Çocuklarda Kepçe Kulak Tedavisi

Çocuklarda psikolojik sorun yaratabilen kepçe kulak deformitesi, özellikle ilkokul çağında çocukların alay konusu haline getirdiği büyük bir sorun olarak ebeveynlerin karşına çıkabiliyor.

 

Genetik olarak doğuştan ortaya çıkan bu sıkıntıyı yok etmek için ebeveynlerin bu konuda hassas davranıp çocuklarını okul öncesinde, 5-6 yaşında bu ameliyatı yaptırmaları öneriliyor. Op. Dr. Coşkun Şanverdi, çok kolay bir operasyon ile sorunu ortadan kaldırmanın mümkün olduğunu söylüyor.

Kulak kepçesinin,  doğuştan hiç  gelişmeme hali dâhil olmak üzere şeklinde pek çok bozukluklar  görülebildiğini ifade eden Op. Dr. Coşkun Şanverdi, “Kulak kepçesiyle ilgili sorunlardan en sık görüleni kepçe kulak deformitesidir. Kulak kepçesinde Y şeklindeki kıvrımın yetersiz gelişmesi sonucu öne doğru fazlaca kıvrık olmasına kepçe kulak veya yelken kulak adı verilir. Kulak kepçesi 5 yaşına kadar gelişiminin %80-90’ını tamamladığı için bu yaştan itibaren ameliyat edilebilir. Okul öncesi bu yaşta yapılmasının en önemli yanı çocuğun, özellikle okulda maruz kalıp ruhsal olarak etkilenebileceği  sosyal baskının önüne geçilmesidir. Bu yaştan itibaren herhangi bir yaş sınırlaması yoktur” dedi.
Kulak arkasından yapılan bir kesi ile kıvrımın oluşturulacağı yerde kıkırdak zayıflatılıp kalıcı dikişler ile şekillendirildiğini belirten Op. Dr. Coşkun Şanverdi, “Bu sayede kulak kepçesi geriye doğru çevrilerek kafa ile oluşturduğu açı daraltılır. Temel işlem bu olmakla birlikte bir miktar kıkırdağın çıkarılması gibi kulağın şeklinin gerektirdiği bazı ek  uygulamalar olabilmektedir. Kulak arkası kesi yerinden bir miktar cilt çıkarılarak dikilir ve operasyon tamamlanır. Yaklaşık 1,5 saat süren ameliyat sonrası hastanede kalmaya bile gerek olmayan bir operasyondur. Ameliyat kulak arkasından yapıldığı için iz kalmaz. 3-4 gün sonra gündelik hayata dönülebilir. Bu ameliyatlarda en önemli nokta ise kulak kepçesi şekillendirilirken  aynı zamanda simetriyi de sağlamaktır” dedi

 


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS