Bakan Işık MÜSİAD heyetiyle görüştü

01.12.2015 17:48:01 tarihinde eklendi, 449 kez okundu
Işık: "Asgari ücret artışında sanayicimizi, işverenlerimizi yalnız bırakmayacağız"

Bakan Işık MÜSİAD heyetiyle görüştü

Işık: "Asgari ücret artışında sanayicimizi, işverenlerimizi yalnız bırakmayacağız"

 
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, "Asgari ücret artışında sanayicimizi, işverenlerimizi yalnız bırakmayacağız" ifadesini kullandı.
 
Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Işık, MÜSİAD Başkanı Nail Olpak ve yönetim kurulu üyelerini kabul etti. Işık'a yeniden bakanlığa atanmasından dolayı tebriklerini ileten MÜSİAD heyeti, ziyaret esnasında yeni hükümete önerilerini içeren bir rapor sundu.
 
Bakan Işık, üreten kesimi her AK Parti iktidarında olduğu gibi 64. Hükümette de desteklemeye devam edeceklerini ifade ederek, "Bu kesimi, özellikle toplumun beklentisi haline gelen asgari ücret artışı konusunda da yalnız bırakmayacaklarını" kaydetti.
 
İmalat sanayi üzerinden 2014 yılı satış ve maliyet rakamlarını baz alarak 2016'ya dönük bir projeksiyon yaptıklarını aktaran Işık, projeksiyonda Bakanlığı bünyesindeki Girişimci Bilgi Sistemi'nden elde ettikleri verileri kullandıklarını belirtti. Işık, şu değerlendirmeyi yaptı:
 
"Yaptığımız projeksiyon sonucunda 2014 yılında yüzde 4,5 olan karlılık oranlarının 2016 yılında da devam etmesi durumunda dahi asgari ücret artışının işletmelerin karlılıkları üzerinde en fazla 1 puan etki yaparak yüzde 3,5'e düşürdüğünü gördük. Bu oran en fazla yüzde 1 olacak, daha büyük ihtimalle yüzde 1'in de altında kalacaktır. Üstelik çalışmada sadece asgari ücretteki artış değil, asgari ücretin diğer ücretler üzerindeki etkisini de göz önüne aldık. Bu şirketlerin vergi öncesi karlarının en fazla yüzde 21 civarında etkilenmesi olacaktır ki tahminimiz bu etkinin daha da aşağılarda olacağıdır."

 


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS